Zużycie energii przez produkty w trybie czuwania i wyłączenia

Szeroka gama urządzeń - komputery, telewizory, sprzęt audio i wideo, zmywarki, kuchenki mikrofalowe i zabawki elektryczne - może mieć tryby czuwania i wyłączania.

Od 2009 r. urządzenia te są zobowiązane do przełączenia się w tryb niskiego poboru mocy (np. tryb czuwania) po upływie rozsądnego czasu.
Od 2013 r. nie mogą pobierać więcej niż 0,5 W w trybie czuwania lub wyłączenia.
Zasady te obniżyły roczne zużycie energii elektrycznej o około 35,5 TWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii w Rumunii. Dzięki temu konsumenci zaoszczędzili 25 mld euro rocznie i 39 mln ton emisji CO2.

Wymogi UE dotyczące ekoprojektu są obowiązkowe dla wszystkich producentów i dostawców pragnących sprzedawać produkty zużywające energię elektryczną w trybie czuwania i wyłączenia w UE.

Urządzenia pracujące w trybie czuwania podłączone do sieci
Nowoczesne urządzenia są coraz częściej podłączane do Internetu w trybie czuwania, zużywając więcej energii. Dotyczy to telewizorów i dekoderów sieciowych, drukarek, konsol do gier i modemów.

W 2013 r. wprowadzono specjalne wymagania dla trybu czuwania podłączonych do sieci urządzeń.
Od stycznia 2017 r. urządzenia sieciowe trybie czuwania nie mogą pobierać więcej niż 3 do 12 W, w zależności od produktu.
Wcześniej było to 20 do 80 W. Oczekuje się, że spadek ten pozwoli zaoszczędzić dodatkowe 36-38 TWh.

Aby sprostać tym wymaganiom, nasze urządzenia przechodzą w tryb wyłączenia a nie jak dotychczas w tryb uśpienia, co przy ponownym włączeniu wydłuża czas uruchamiania.

Więcej szczegółów:
https://ec.europa.eu/energy/en/eu-households-save-%E2%82%AC45-year-thanks-new-energy-efficiency-measures

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/mode-standby-and-networked-standby_en